ADKT 1505PDTR-RM IC950-HELIMILL inserts with reinforced helical cutting edge for interrupted cut and heavy machining.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
ADKT 1505PDTR-RM IC950
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | ADKT 1505PDTR/L-RM |
| ToolType | Insert |
| Unit | I |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC5601892 |
| ProductName | ADKT 1505PDTR-RM IC950 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | HELIMILL inserts with reinforced helical cutting edge for interrupted cut and heavy machining. |
| FamilyShortDesc | Inserts with Reinforced Helical Cutting Edge for Interrupted Cut and Heavy Machining |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=5601892 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Bottom Shouldering | Counter Boring | Countersinking | Drill Mill | Facing | Plunging & Recessing | Rampdown | Shouldering | Side Slotting | Slanted Shoulder & Chamfer | Slotting | T Slotting | |
| APP1Name | T Slotting |
| APP2Name | Bottom Shouldering |
| APP3Name | Counter Boring |
| APP4Name | Countersinking |
| APP5Name | Drill Mill |
| APP6Name | Facing |
| APP7Name | Plunging & Recessing |
| APP8Name | Rampdown |
| ItemRemark | |
| Coating | |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Single sided Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Applicable Material | | Steel | Cast Iron | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0161 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 5601892 |
| Grade | IC950 |
| Corner Radius (RE) | 0.0394" |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Edge Effective Length (LE) | 0.547" |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 0.472" |
| Insert Length (INSL) | 0.62" |
| Insert Thickness (S) | 0.222" |
| Insert Width (W1) | 0.376" |
| Maximum Feed per Tooth (fz(max)) | 0.0079 "/tooth |
| Minimum Feed per Tooth (fz(min)) | 0.0039 "/tooth |
| Number of Cutting Edges | 2 |