APCR 220605-HM IC28-HELIALU super positive inserts with a polished rake for machining aluminum.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
APCR 220605-HM IC28
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | APCR 2206..-HM |
| ToolType | Insert |
| Unit | I |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC5601133 |
| ProductName | APCR 220605-HM IC28 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | HELIALU super positive inserts with a polished rake for machining aluminum. |
| FamilyShortDesc | Super Positive Inserts with a Polished Rake, for Machining Aluminum |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=5601133 |
| Remarks | Insert with corner radii larger than .031 should be used only on the faceof the cutter. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Facing | Plunging & Recessing | Rampdown | Shouldering | Slotting | |
| APP1Name | Facing |
| APP2Name | Plunging & Recessing |
| APP3Name | Rampdown |
| APP4Name | Shouldering |
| APP5Name | Slotting |
| ItemRemark | |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Single sided Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Applicable Material | | Aluminum / Non-Ferrous Materials | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0428 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 5601133 |
| Grade | IC28 |
| Corner Radius (RE) | 0.0197" |
| Cutting Edge Effective Length (LE) | 0.827" |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 0.827" |
| Insert Length (INSL) | 1.169" |
| Insert Thickness (S) | 0.236" |
| Insert Width (W1) | 0.547" |
| Maximum Feed per Tooth (fz(max)) | 0.0118 "/tooth |
| Minimum Feed per Tooth (fz(min)) | 0.0059 "/tooth |
| Number of Cutting Edges | 2 |
| Wiper Edge Length (BS) | 0.063" |