APCW 160412 T01020 IS45C-Radial clamped ceramic insert. used for high-speed machining gray and nodular cast iron. peripherally ground insert for high accuracy, provides excellent surface finish.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
APCW 160412 T01020 IS45C
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | APCW 1604 (CER) |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3448673 |
| ProductName | APCW 160412 T01020 IS45C |
| COO | Japan |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Radial clamped ceramic insert. used for high-speed machining gray and nodular cast iron. peripherally ground insert for high accuracy, provides excellent surface finish. |
| FamilyShortDesc | Radial Clamped Ceramic Insert Used for High-Speed Machining Gray and Nodular Cast Iron |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3448673 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Shouldering | Slotting | |
| APP1Name | Shouldering |
| APP2Name | Slotting |
| ItemRemark | |
| Coating | |
| Cutting Edge Material | Ceramic |
| Tool Type | Mill AL, HTA Geometric Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Cast Iron | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0039 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3448673 |
| Grade | IS45C |
| Corner Radius (RE) | 1.2 mm |
| Insert Length (INSL) | 16.46 mm |
| Insert Included Angle (EPSR) | 85 Degrees |
| Insert Thickness (S) | 4.76 mm |
| Insert Width (W1) | 9.53 mm |
| Maximum Feed per Tooth (fz(max)) | 0.25 mm/tooth |
| Minimum Feed per Tooth (fz(min)) | 0.07 mm/tooth |