CCGT 060202F MD ID5-Positive 80° rhombic inserts with 2 Types MD/RD chipbreaking PCD tips for aluminum and other non-ferrous materials finishing & medium applications.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
CCGT 060202F MD ID5
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | CCGT MD/RD (PCD) |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 2 |
| product_code | ISC3433502 |
| ProductName | CCGT 060202F MD ID5 |
| COO | Germany |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Positive 80° rhombic inserts with 2 Types MD/RD chipbreaking PCD tips for aluminum and other non-ferrous materials finishing & medium applications. |
| FamilyShortDesc | Positive 80° Rhombic Inserts with 2 Types MD/RD Chipbreaking PCD Tips for Non-Ferrous Materials Finishing & Medium App. |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3433502 |
| Remarks | For dimensions and tolerances, Click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. 80° Diamond 91° Approach | Ext. 80° Diamond 95° Approach | Int. 80° Diamond 90° Approach | Int. 80° Diamond 95° Approach | Int. Back Turning 80° Diamond | |
| APP1Name | Ext. 80° Diamond 91° Approach |
| APP2Name | Ext. 80° Diamond 95° Approach |
| APP3Name | Int. 80° Diamond 90° Approach |
| APP4Name | Int. 80° Diamond 95° Approach |
| APP5Name | Int. Back Turning 80° Diamond |
| ItemRemark | |
| Coating | |
| Cutting Edge Material | PCD |
| Tool Type | Turn Positive Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Aluminum / Non-Ferrous Materials | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0120 |
| Style | |
| MSDS | 07998 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3433502 |
| Grade | ID5 |
| Corner Radius (RE) | 0.2 mm |
| Cutting Edge Length (L) | 6.4 mm |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 2 mm |
| Fixing Hole Diameter (D1) | 2.8 mm |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 6.35 mm |
| Insert Thickness (S) | 2.38 mm |
| Insert Size | 21.50. |
| Max. Turning Feed (ft(max)) | 0.6 mm/rev |
| Min D.O.C. | 0.05 mm |
| Min. Turning Feed (ft(min)) | 0.03 mm/rev |