CR HFIR-16M-Cartridges for face grooving and face turning Dmin. 60 mm
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
CR HFIR-16M
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | CR HFIR-M |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2500430 |
| ProductName | CR HFIR-16M |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Cartridges for face grooving and face turning Dmin. 60 mm |
| FamilyShortDesc | Cartridges for Face Grooving and Turning |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2500430 |
| Remarks | Used for shallow internal face machining to max. 5 mm depth of groove Inserts in 3-6 mm widths can be mounted on the cartridges Only DGN & GRIP 4.. - 6.. inserts can be used with the right-hand tools For insert clamping instructions, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Face Grooving | Face Grooving & Turning | Int. Face Grooving | Int. Face Recessing | |
| APP1Name | Face Grooving |
| APP2Name | Face Grooving & Turning |
| APP3Name | Int. Face Grooving |
| APP4Name | Int. Face Recessing |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Face Turning & grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.1440 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2500430 |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 5 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width (CW) | 4 mm |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 6 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 3 mm |
| Functional Width (WF) | 20 mm |
| Overall Length (OAL) | 67 mm |
| Shank Height (H) | 20 mm |
| Shank Width (B) | 16 mm |