DGN 2002MF IC1030-Double-sided inserts with a positive rake inclination, single cavity and negative land, for hard and soft materials, stainless steel, bearing steel and high temp alloys.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGN 2002MF IC1030
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGN-MF |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3327039 |
| ProductName | DGN 2002MF IC1030 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Double-sided inserts with a positive rake inclination, single cavity and negative land, for hard and soft materials, stainless steel, bearing steel and high temp alloys. |
| FamilyShortDesc | Double-Sided Inserts for Parting and Grooving Soft and Hard Materials at Medium Feeds |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3327039 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Face Grooving | Face Grooving Along Shaft | Int. Face Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Face Grooving |
| APP3Name | Face Grooving Along Shaft |
| APP4Name | Int. Face Grooving |
| APP5Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0041 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3327039 |
| Grade | IC1030 |
| Corner Radius (RE) | 0.2 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 18 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width (CW) | 2 mm |
| Cutting Width Tolerance (+/-) (CWTOL) | 0.04 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.12 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.04 mm/rev |
| Overall Length (OAL) | 19.9 mm |