FSPA 6.00-3.00YZ-D ID5-Double-ended full radius precision inserts with polished rake for machining aluminum and other soft materials. Used mainly for machining aluminum wheels at medium to high feeds.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
FSPA 6.00-3.00YZ-D ID5
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | FSPA/FSMA |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3327840 |
| ProductName | FSPA 6.00-3.00YZ-D ID5 |
| COO | Germany |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Double-ended full radius precision inserts with polished rake for machining aluminum and other soft materials. Used mainly for machining aluminum wheels at medium to high feeds. |
| FamilyShortDesc | Full Radius Precision Inserts for Machining Aluminum at Medium to High Feeds |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3327840 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Profiling | Ext. Turning Aluminum Wheels | Face Grooving & Turning | Int. Machining Aluminum Wheels | Int. Undercut & Turning | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Profiling |
| APP3Name | Ext. Turning Aluminum Wheels |
| APP4Name | Face Grooving & Turning |
| APP5Name | Int. Machining Aluminum Wheels |
| APP6Name | Int. Undercut & Turning |
| ItemRemark | |
| Coating | |
| Cutting Edge Material | PCD |
| Tool Type | Groove Turn AL,HTA Inserts Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Aluminum / Non-Ferrous Materials | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0150 |
| Style | |
| MSDS | 07998 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3327840 |
| Grade | ID5 |
| Clearance Angle Major (AN) | 9 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 3 mm |
| Cutting Width (CW) | 6 mm |
| Insert Length (INSL) | 25 mm |
| Insert Thickness (S) | 7.5 mm |