GD-DH 0.844-15D-I1.25-10-Gundrills carrying the TOGT triangular inserts, featuring 3 chip splitting cutting edges and a wiper for high hole surface quality and high feed. The drills are available in 10, 15 and 25 drilling length to diameter ratios.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GD-DH 0.844-15D-I1.25-10
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GD-DH |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC4851694 |
| ProductName | GD-DH 0.844-15D-I1.25-10 |
| COO | Japan |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Gundrills carrying the TOGT triangular inserts, featuring 3 chip splitting cutting edges and a wiper for high hole surface quality and high feed. The drills are available in 10, 15 and 25 drilling length to diameter ratios. |
| FamilyShortDesc | Gundrills Carrying Triangular Inserts Featuring 3 Chip Splitting Cutting Edges and a Wiper for High Hole Surface Quality |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=4851694 |
| Remarks | For inquiry form, pad and driver selection, click on More Info Note: Gundrills can be supplied with up to 95 length on request. Inserts and guide pads to be ordered separately (not included with the tools). Preventative measures: Do NOT operate the deep hole drill at full speed before engaging the guide hole. Enter the guide hole slowly at a speed of 50 - 100 rpm. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Drilling | Gundrills | |
| APP1Name | Drilling |
| APP2Name | Gundrills |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Deep Hole / Gun Drill |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 2.0327 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 4851694 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 1-1/4" |
| Coolant Supply Property (CSP) | Coolant Thru |
| Cutting Diameter (DC) | 0.844" |
| Decimal Equivalent | 0.844" |
| Functional Length (LF) | 14.8" |
| Overall Length (OAL) | 17.286" |
| Shank Length (LS) | 2.36" |
| Usable Length (LU) | 12.99" |