GIF 6.00E-1.20 IC20-CUT-GRIP, precision, double-ended inserts for grooving and turning at low to-medium feeds.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GIF 6.00E-1.20 IC20
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GIF-E (W 4-6) |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3355053 |
| ProductName | GIF 6.00E-1.20 IC20 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | CUT-GRIP, precision, double-ended inserts for grooving and turning at low to-medium feeds. |
| FamilyShortDesc | Precision Double-Ended Inserts for Grooving and Turning |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3355053 |
| Remarks | DMIN for internal machining = 70 mm |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Int. Groove & Turn | Int. Grooving | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Int. Groove & Turn |
| APP4Name | Int. Grooving |
| ItemRemark | |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Groove-Turn Precision Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Aluminum / Non-Ferrous Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0084 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3355053 |
| Grade | IC20 |
| Axial Groove Outside Diameter Minimum (DAXN) | 160 mm |
| Clearance Angle Major (AN) | 7 Degrees |
| Corner Radius (RE) | 1.2 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 13 mm |
| Cutting Width (CW) | 6 mm |
| Insert Length (INSL) | 15.3 mm |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 70 mm |