GIMT 404 IC07-Utility single ended grooving and turning inserts with a chipformer optimized for grooving, partial grooving, turning and finish turning. Used for deep machining at low to medium feeds.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
GIMT 404 IC07
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | GIMT |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3345155 |
| ProductName | GIMT 404 IC07 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Utility single ended grooving and turning inserts with a chipformer optimized for grooving, partial grooving, turning and finish turning. Used for deep machining at low to medium feeds. |
| FamilyShortDesc | Utility Single-Ended Inserts for Grooving and Turning |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3345155 |
| Remarks | DMIN for internal applications = 70 mm |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Face Grooving | Face Grooving & Turning | Face Grooving Along Shaft | Int. Groove & Turn | Int. Grooving | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Face Grooving |
| APP4Name | Face Grooving & Turning |
| APP5Name | Face Grooving Along Shaft |
| APP6Name | Int. Groove & Turn |
| APP7Name | Int. Grooving |
| ItemRemark | |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Stainless Steel | Aluminum / Non-Ferrous Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0057 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3345155 |
| Grade | IC07 |
| Axial Groove Outside Diameter Minimum (DAXN) | 160 mm |
| Corner Radius (RE) | 0.4 mm |
| Cutting Width (CW) | 4 mm |