MTECBF 1010G16 19W IC908-Solid carbide internal or external threading endmills with a coolant hole. Intended for BSF/BSP thread profiles.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
MTECBF 1010G16 19W IC908
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | MTECBF-W |
| ToolType | Solid |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3394885 |
| ProductName | MTECBF 1010G16 19W IC908 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23241614 |
| FamilyDesc | Solid carbide internal or external threading endmills with a coolant hole. Intended for BSF/BSP thread profiles. |
| FamilyShortDesc | Solid Carbide Internal or External Threading Endmills with a Coolant Hole. Intended for BSF/BSP Thread Profiles. |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3394885 |
| Remarks | Internal & External tolerance: B.S.84 - Medium class |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | External Thread Milling | Internal Thread Milling | Solid Tools | |
| APP1Name | External Thread Milling |
| APP2Name | Internal Thread Milling |
| APP3Name | Solid Tools |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Solid carbide thread mills |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | BSP |THFT | |
| Package Weight | 0.0810 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3394885 |
| Grade | IC908 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 10 mm |
| Coolant Supply Property (CSP) | Coolant Thru |
| Cutting Diameter (DC) | 10 mm |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 16 mm |
| Flute Count (NOF) | 7 |
| Overall Length (OAL) | 73 mm |
| Shank Type | Round |
| Thread Form Type (THFT) | WH55 |
| Threads per Inch (TPI) | 19 |
| Usable Length (LU) | 16 mm |