MTECI 03011C5 0.3ISO IC902-Small diameter single point, internal ISO profile solid carbide thread mills.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
MTECI 03011C5 0.3ISO IC902
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | MTECI-ISO |
| ToolType | Solid |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3339414 |
| ProductName | MTECI 03011C5 0.3ISO IC902 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23241614 |
| FamilyDesc | Small diameter single point, internal ISO profile solid carbide thread mills. |
| FamilyShortDesc | Small Diameter Single Point Internal ISO Profile Solid Carbide Thread Mills |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3339414 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Internal Thread Milling | |
| APP1Name | Internal Thread Milling |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Solid carbide thread mills |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | MC |THFT | |
| Package Weight | 0.0080 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3339414 |
| Grade | IC902 |
| Connection Code Machine Side (CCMS) | Cylindrical |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 3 mm |
| Cutting Diameter (DC) | 1.05 mm |
| Flute Count (NOF) | 3 |
| Overall Length (OAL) | 39 mm |
| Shank Type | Round |
| Thread Form Type (THFT) | M60 |
| Thread Pitch (TP) | 0.3 mm |
| Usable Length (LU) | 5 mm |