MTECK 160125F33 1.5ISO IC908-Solid carbide internal threading endmill step release, lead x2 with coolant hole, used for ISO thread profile.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
MTECK 160125F33 1.5ISO IC908
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | MTECK-ISO |
| ToolType | Solid |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3432801 |
| ProductName | MTECK 160125F33 1.5ISO IC908 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23241614 |
| FamilyDesc | Solid carbide internal threading endmill step release, lead x2 with coolant hole, used for ISO thread profile. |
| FamilyShortDesc | Solid Carbide Internal Threading Endmill Step Release, Lead x2 With Coolant Hole, Used for ISO Thread Profile. |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3432801 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Internal Thread Milling | |
| APP1Name | Internal Thread Milling |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Solid carbide thread mills |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | MF |THFT | |
| Package Weight | 0.2040 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3432801 |
| Grade | IC908 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 16 mm |
| Cutting Diameter (DC) | 12.5 mm |
| Overall Length (OAL) | 93 mm |
| Shank Type | Round |
| Thread Form Type (THFT) | M60 |
| Thread Pitch (TP) | 1.5 mm |
| Usable Length (LU) | 33.7 mm |