MTECM 0250C65 20UN IC908-Solid carbide internal threading endmill step release, lead x3 with coolant hole, used for UN thread profiles.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
MTECM 0250C65 20UN IC908
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | MTECM-UN |
| ToolType | Solid |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3432808 |
| ProductName | MTECM 0250C65 20UN IC908 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23241614 |
| FamilyDesc | Solid carbide internal threading endmill step release, lead x3 with coolant hole, used for UN thread profiles. |
| FamilyShortDesc | Solid Carbide Internal Threading Endmill Step Release, Lead x3 With Coolant Hole, Used for UN Thread Profiles. |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3432808 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Internal Thread Milling | |
| APP1Name | Internal Thread Milling |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Solid carbide thread mills |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | UNC |THFT | |
| Package Weight | 0.0240 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3432808 |
| Grade | IC908 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 6.35 mm |
| Cutting Diameter (DC) | 4.7 mm |
| Overall Length (OAL) | 63.5 mm |
| Shank Type | Round |
| Thread Form Type (THFT) | UN60 |
| Thread Size | 1/4" |