MTECS 06038C16 0.8ISO IC903-Small diameter, solid carbide internal ISO profile threading mills. Designed for high cutting speeds, short cycle time and low cutting forces. Short threading contact for accurate and parallel thread.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
MTECS 06038C16 0.8ISO IC903
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | MTECS-ISO |
| ToolType | Solid |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3362324 |
| ProductName | MTECS 06038C16 0.8ISO IC903 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23241614 |
| FamilyDesc | Small diameter, solid carbide internal ISO profile threading mills. Designed for high cutting speeds, short cycle time and low cutting forces. Short threading contact for accurate and parallel thread. |
| FamilyShortDesc | Small Diameter Solid Carbide Threading Endmills for an Internal ISO Profile |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3362324 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Internal Thread Milling | |
| APP1Name | Internal Thread Milling |
| ItemRemark | |
| Coating | AlTiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Solid carbide thread mills |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | THFT | |
| Package Weight | 0.0212 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3362324 |
| Grade | IC903 |
| Connection Code Machine Side (CCMS) | Cylindrical |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 6 mm |
| Cutting Diameter (DC) | 3.8 mm |
| Flute Count (NOF) | 3 |
| Overall Length (OAL) | 58 mm |
| Shank Type | Round |
| Thread Form Type (THFT) | M60 |
| Thread Pitch (TP) | 0.8 mm |
| Thread Size | M5 |
| Usable Length (LU) | 16 mm |