SCIR 22-AR00-25K16 IC07-Turning inserts with a front relief angle used on Swiss type automatics and small CNC lathes.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
SCIR 22-AR00-25K16 IC07
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | SCIR/L-22-AR/AL |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 5 |
| product_code | ISC3333366 |
| ProductName | SCIR 22-AR00-25K16 IC07 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Turning inserts with a front relief angle used on Swiss type automatics and small CNC lathes. |
| FamilyShortDesc | Turning Inserts with a Front Relief Angle |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3333366 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Turning | |
| APP1Name | Ext. Turning |
| ItemRemark | |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Groove-Turn Precision Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Stainless Steel | Aluminum / Non-Ferrous Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0066 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3333366 |
| Grade | IC07 |
| Corner Radius (RE) | 0 mm |
| Corner Radius Tolerance (+/-) (RETOL) | 0.02 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 3.8 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Edge Angle Major Right Hand (PSIRR) | 8 Degrees |
| Insert Length (INSL) | 22 mm |
| Insert Rake Angle (GAN) | 16 Degrees |
| Insert Thickness (S) | 7 mm |
| Insert Width (W1) | 3 mm |
| Overall Length (OAL) | 22 mm |