TAG N1.6C-0.8 IC1030-Grooving and Slitting full radius inserts
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TAG N1.6C-0.8 IC1030
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TAG N-C (full radius) |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3445287 |
| ProductName | TAG N1.6C-0.8 IC1030 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Grooving and Slitting full radius inserts |
| FamilyShortDesc | Grooving and Slitting full radius inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3445287 |
| Remarks | The feed values for grade IC20 should be decreased by 50%. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Side Slotting | Slitting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Side Slotting |
| APP3Name | Slitting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0018 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3445287 |
| Grade | IC1030 |
| Chip Breaker Type | C |
| Corner Radius (RE) | 0.8 mm |
| Cutting Width (CW) | 1.6 mm |
| Cutting Width Tolerance (+/-) (CWTOL) | 0.04 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.12 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.04 mm/rev |