TAG N4T IC5400-Single-ended inserts for parting and grooving, suitable for ductile materials, steel and stainless steel.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TAG N4T IC5400
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TAG N-T |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3445112 |
| ProductName | TAG N4T IC5400 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Single-ended inserts for parting and grooving, suitable for ductile materials, steel and stainless steel. |
| FamilyShortDesc | Single-Ended Inserts for Parting and Grooving, suitable for Ductile Materials, Steel and Stainless Steel |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3445112 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | Side Slotting | Slitting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| APP3Name | Side Slotting |
| APP4Name | Slitting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiCN+Al2O3+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0031 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3445112 |
| Grade | IC5400 |
| Chip Breaker Type | T |
| Corner Radius (RE) | 0.24 mm |
| Corner Radius Tolerance (+/-) (RETOL) | 0.03 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width (CW) | 4 mm |
| Cutting Width Tolerance (+/-) (CWTOL) | 0.04 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.16 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.04 mm/rev |