TPGN UNC 3/8-16-M HE-HSSE 5% Co gun point machine taps - unified coarse threads for a wide range of materials
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TPGN UNC 3/8-16-M HE
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TPGN UNC-M |
| ToolType | Solid |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3460605 |
| ProductName | TPGN UNC 3/8-16-M HE |
| COO | Hungary |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23241615 |
| FamilyDesc | HSSE 5% Co gun point machine taps - unified coarse threads for a wide range of materials |
| FamilyShortDesc | HSSE 5% Co gun point machine taps - unified coarse threads for a wide range of materials |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3460605 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Taps for Deep Through Hole | Taps for Short Through Hole | |
| APP1Name | Taps for Deep Through Hole |
| APP2Name | Taps for Short Through Hole |
| ItemRemark | |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Tool Type | Machine Through Hole Taps |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0530 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | HSS |
| ManufacturerNo | 3460605 |
| Grade | HE |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 10 mm |
| Drive Size (DRVS) | 8 mm |
| Flute Count (NOF) | 3 |
| Overall Length (OAL) | 100 mm |
| Standard | DIN 371 |
| Thread Cutting Part Length (THL) | 20 mm |
| Thread Diameter Size (TDZ) | UNC 3/8 |
| Threads per Inch (TPI) | 16 |
| Usable Length (LU) | 39 mm |