TPHN M-2.5X0.45-W HS-DIN 13 HSS hand tap set for ISO metric coarse threads. The set includes 3 types of taps for the first operation, second operation, and bottoming operation.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
TPHN M-2.5X0.45-W HS
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | TPHN M-W |
| ToolType | Solid |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3460717 |
| ProductName | TPHN M-2.5X0.45-W HS |
| COO | Hungary |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23241615 |
| FamilyDesc | DIN 13 HSS hand tap set for ISO metric coarse threads. The set includes 3 types of taps for the first operation, second operation, and bottoming operation. |
| FamilyShortDesc | DIN 13 HSS Hand Tap Set for ISO Metric Coarse Threads |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3460717 |
| Remarks | NOTE: Each set contains 2 or 3 taps |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Deep Hole with Short Thread | Taps for Deep Blind Hole | Taps for Deep Through Hole | Taps for Short Blind Hole | Taps for Short Through Hole | |
| APP1Name | Deep Hole with Short Thread |
| APP2Name | Taps for Deep Blind Hole |
| APP3Name | Taps for Deep Through Hole |
| APP4Name | Taps for Short Blind Hole |
| APP5Name | Taps for Short Through Hole |
| ItemRemark | |
| Coating | |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Tool Type | Hand Taps |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0120 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | HSS |
| ManufacturerNo | 3460717 |
| Grade | HS |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 2.8 mm |
| Flute Count (NOF) | 3 |
| Overall Length (OAL) | 40 mm |
| Standard | DIN 352 |
| Thread Cutting Part Length (THL) | 9 mm |
| Thread Diameter Size (TDZ) | M2.5 |
| Thread Pitch (TP) | 0.45 mm |