16ER 20 UNJ IC806-External UNJ ( MIL-S-8879C 9-1992 Class 3A ) profile, laydown threading inserts. Application: aviation and aerospace industry.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
16ER 20 UNJ IC806
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | ER/L-UNJ |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 5 |
| product_code | ISC3332668 |
| ProductName | 16ER 20 UNJ IC806 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | External UNJ ( MIL-S-8879C 9-1992 Class 3A ) profile, laydown threading inserts. Application: aviation and aerospace industry. |
| FamilyShortDesc | External UNJ Profile Laydown Threading Inserts for the Aviation and Aerospace Industries |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3332668 |
| Remarks | UNJ MIL-S-8879C 9-1992 Class 3A For Insert Identification System, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | External Thread Milling | External Threading | Internal Thread Milling | |
| APP1Name | External Thread Milling |
| APP2Name | External Threading |
| APP3Name | Internal Thread Milling |
| ItemRemark | |
| Coating | AlTiN "SUMO TEC" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Threading Regular Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | THFT | |
| Package Weight | 0.0060 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3332668 |
| Grade | IC806 |
| Corner Radius (RE) | 0.21 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 9.52 mm |
| Insert Length (INSL) | 16.49 mm |
| Profile Distance EY (PDY) | 0.8 mm |
| Thread Form Type (THFT) | NJ60 |
| Threads per Inch (TPI) | 20 |