16ER 3 TR IC1007-External trapezoid shaped, DIN 103 laydown threading inserts, for feed screws.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
16ER 3 TR IC1007
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | ER/L-TR |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 5 |
| product_code | ISC3318651 |
| ProductName | 16ER 3 TR IC1007 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | External trapezoid shaped, DIN 103 laydown threading inserts, for feed screws. |
| FamilyShortDesc | External Trapezoid Shaped DIN 103 Laydown Threading Inserts for Feed Screws |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3318651 |
| Remarks | For Insert Identification System, click on More Info DIN 103 04/1977,1502901/1977 Class 7e |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | External Threading | |
| APP1Name | External Threading |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Threading Regular Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | THFT | |
| Package Weight | 0.0072 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3318651 |
| Grade | IC1007 |
| Corner Radius (RE) | 0.2 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 9.52 mm |
| Insert Length (INSL) | 16.49 mm |
| Profile Distance EY (PDY) | 1.4 mm |
| Thread Form Type (THFT) | TR30 |
| Thread Pitch (TP) | 3 mm |