16ER 6 ACME IC908-External ACME (ASME/ANSI B1.5-1988 Class 3G) profile, laydown threading inserts, for feed screws.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
16ER 6 ACME IC908
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | ER/L-ACME |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 5 |
| product_code | ISC3364919 |
| ProductName | 16ER 6 ACME IC908 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | External ACME (ASME/ANSI B1.5-1988 Class 3G) profile, laydown threading inserts, for feed screws. |
| FamilyShortDesc | External ACME Profile Laydown Threading Inserts for Feed Screws |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3364919 |
| Remarks | For Insert Identification System, click on More Info. ACME ASME/ANSI B1.5-1988 Class 3G |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | External Thread Milling | External Threading | Internal Thread Milling | |
| APP1Name | External Thread Milling |
| APP2Name | External Threading |
| APP3Name | Internal Thread Milling |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Threading Regular Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Cast Iron | Hard Materials | Super-Alloys / Titanium | |
| Thread Standard | THFT | |
| Package Weight | 0.0050 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3364919 |
| Grade | IC908 |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Inscribed Circle Diameter (IC) | 9.52 mm |
| Insert Length (INSL) | 16.49 mm |
| Profile Distance EY (PDY) | 1.4 mm |
| Thread Form Type (THFT) | AC29 |
| Threads per Inch (TPI) | 6 |