A-PCLNL 16-3X-Lever lock boring bars for negative HELITURNLD CNMX inserts. Used for heavy internal turning applications.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
A-PCLNL 16-3X
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | A-PCLNR/L-X/G |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3603626 |
| ProductName | A-PCLNL 16-3X |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Lever lock boring bars for negative HELITURNLD CNMX inserts. Used for heavy internal turning applications. |
| FamilyShortDesc | Lever Lock Boring Bars for CNMX Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3603626 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. 80° Diamond 95° Approach | |
| APP1Name | Int. 80° Diamond 95° Approach |
| ItemRemark | Supplied with TCX 3 seat for CNMX 34. inserts and TCN 323 seat for CNMG 33. inserts |
| Tool Type | Internal Indexble -Turn Tool |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 1.4286 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3603626 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 1" |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Functional Width (WF) | 0.64" |
| Master Insert Identification (MIID) | CNMX 34. CNMG 33. |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 1-1/4" |
| Overall Length (OAL) | 8" |
| Rake Angle Axial (GAMP) | -6 Degrees |
| Rake Angle Radial (GAMF) | -15 Degrees |
| Reduced Body Diameter Length (LDRED) | 1.378" |
| Shank Height (H) | 0.92" |