A12Q STFPR-11-Screw lock boring bars carrying triangular inserts with 11° clearance. S - Steel shank; A - Steel shank with coolant hole; E - Carbide shank with coolant hole.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
A12Q STFPR-11
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | A/E/S-STFPR/L |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3601803 |
| ProductName | A12Q STFPR-11 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Screw lock boring bars carrying triangular inserts with 11° clearance. S - Steel shank; A - Steel shank with coolant hole; E - Carbide shank with coolant hole. |
| FamilyShortDesc | Screw Lock Boring Bars Carrying Triangular Inserts with 11° Clearance |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3601803 |
| Remarks | (a1) When used with insert TPG. 110204-XL (a2) When used with insert TP.. 110204-.. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. 60° Triangle 91° Approach | |
| APP1Name | Int. 60° Triangle 91° Approach |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Internal Indexble -Turn Tool |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.1560 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3601803 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 12 mm |
| Coolant Supply Property (CSP) | Coolant Thru |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Functional Width (WF) | 7 mm |
| Master Insert Identification (MIID) | TPMT 11.. |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 13 mm |
| Minimum Bore Diameter_2 (DMIN_2) | 14 mm |
| Overall Length (OAL) | 180 mm |
| Rake Angle Axial (GAMP) | 3 Degrees |
| Rake Angle Radial (GAMF) | 0 Degrees |
| Shank Height (H) | 11 mm |