A16M SDQCL-07-Steel shank with coolant hole screw lock boring bars for 55° rhombic inserts with 7° clearance.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
A16M SDQCL-07
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | A-SDQCL |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3603037 |
| ProductName | A16M SDQCL-07 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Steel shank with coolant hole screw lock boring bars for 55° rhombic inserts with 7° clearance. |
| FamilyShortDesc | Screw Lock Boring Bars for 55° Rhombic Inserts with 7° Clearance |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3603037 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. 55° Diamond 107.5° Approach 15.5° Clearance | |
| APP1Name | Int. 55° Diamond 107.5° Approach 15.5° Clearance |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Internal Indexble -Turn Tool |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.1940 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3603037 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 16 mm |
| Coolant Supply Property (CSP) | Coolant Thru |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Functional Width (WF) | 11 mm |
| Master Insert Identification (MIID) | DCGT 070202 |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 20 mm |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Rake Angle Axial (GAMP) | 0 Degrees |
| Rake Angle Radial (GAMF) | -7 Degrees |
| Reduced Body Diameter Length (LDRED) | 30 mm |
| Shank Height (H) | 15 mm |