A16Q STFPR-11X-Boring bars with steel (A) or carbide (E) shanks Carrying triangular TPGX 11° clearance inserts for small diameters.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
A16Q STFPR-11X
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | A/E-STFPR-X |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3601986 |
| ProductName | A16Q STFPR-11X |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Boring bars with steel (A) or carbide (E) shanks Carrying triangular TPGX 11° clearance inserts for small diameters. |
| FamilyShortDesc | Boring Bars Carrying Triangular TPGX 11° Clearance Inserts for Small Diameters |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3601986 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. 60° Triangle 91° Approach | |
| APP1Name | Int. 60° Triangle 91° Approach |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Internal Indexble -Turn Tool |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.2580 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3601986 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 16 mm |
| Coolant Supply Property (CSP) | Coolant Thru |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Functional Width (WF) | 8.8 mm |
| Master Insert Identification (MIID) | TPGX 1103 |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 17.3 mm |
| Overall Length (OAL) | 180 mm |
| Rake Angle Axial (GAMP) | 3 Degrees |
| Rake Angle Radial (GAMF) | -5 Degrees |
| Shank Height (H) | 14 mm |