A16R SVJCR-11-Screw lock boring bars carrying 35° rhombic inserts with 7° clearance. S - Steel shank; A - Steel shank with coolant hole.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
A16R SVJCR-11
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | S/A-SVJCR/L |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3603135 |
| ProductName | A16R SVJCR-11 |
| COO | Korea |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Screw lock boring bars carrying 35° rhombic inserts with 7° clearance. S - Steel shank; A - Steel shank with coolant hole. |
| FamilyShortDesc | Screw Lock Boring Bars Carrying 35° Rhombic Inserts with 7° Clearance |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3603135 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. 35° Diamond 142° Approach | |
| APP1Name | Int. 35° Diamond 142° Approach |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Internal Indexble -Turn Tool |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.2410 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3603135 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 16 mm |
| Coolant Supply Property (CSP) | Coolant Thru |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Functional Width (WF) | 8.5 mm |
| Master Insert Identification (MIID) | VC.. 1103 |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 20 mm |
| Overall Length (OAL) | 200 mm |
| Rake Angle Axial (GAMP) | -5 Degrees |
| Rake Angle Radial (GAMF) | -5 Degrees |
| Reduced Body Diameter Length (LDRED) | 47.5 mm |
| Shank Height (H) | 15 mm |