A20R SDUCR-13-SL-Screw lock boring bars carrying 55° rhombic inserts with 7° clearance angle. A long groove on the pocket and a matching ridge at the insert bottom ensure high rigidity in profiling applications.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
A20R SDUCR-13-SL
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | A-SDUCR/L-13-SL |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3603509 |
| ProductName | A20R SDUCR-13-SL |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Screw lock boring bars carrying 55° rhombic inserts with 7° clearance angle. A long groove on the pocket and a matching ridge at the insert bottom ensure high rigidity in profiling applications. |
| FamilyShortDesc | Boring Bars Carrying 55° Rhombic Inserts with 7° Clearance Angle for High Rigidity in Profiling Applications |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3603509 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. 55° Diamond 93 95° Approac | |
| APP1Name | Int. 55° Diamond 93 95° Approac |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Internal Indexble -Turn Tool |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.4170 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3603509 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 20 mm |
| Coolant Supply Property (CSP) | Coolant Thru |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Functional Width (WF) | 14.5 mm |
| Master Insert Identification (MIID) | DCMT 13T5-SL |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 25 mm |
| Overall Length (OAL) | 200 mm |
| Rake Angle Axial (GAMP) | 0 Degrees |
| Rake Angle Radial (GAMF) | -7 Degrees |
| Reduced Body Diameter Length (LDRED) | 36 mm |
| Shank Height (H) | 18 mm |