APKT 1003PDTR-RM IC30N-HELIMILL inserts with reinforced helical cutting edge for interrupted cut and heavy machining.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
APKT 1003PDTR-RM IC30N
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | APKT 1003PDTR/L-RM |
| ToolType | Insert |
| Unit | I |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC5601372 |
| ProductName | APKT 1003PDTR-RM IC30N |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | HELIMILL inserts with reinforced helical cutting edge for interrupted cut and heavy machining. |
| FamilyShortDesc | Inserts with Reinforced Helical Cutting Edge for Interrupted Cut and Heavy Machining |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=5601372 |
| Remarks | APKT...L should be used only on left-hand tools. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Bottom Shouldering | Countersinking | Drill Mill | Facing | Plunging & Recessing | Rampdown | Shouldering | Slanted Shoulder & Chamfer | Slotting | |
| APP1Name | Bottom Shouldering |
| APP2Name | Countersinking |
| APP3Name | Drill Mill |
| APP4Name | Facing |
| APP5Name | Plunging & Recessing |
| APP6Name | Rampdown |
| APP7Name | Shouldering |
| APP8Name | Slanted Shoulder & Chamfer |
| ItemRemark | |
| Coating | Uncoated |
| Cutting Edge Material | Cermet |
| Tool Type | Single sided Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | Hard Materials | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0046 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 5601372 |
| Grade | IC30N |
| Corner Radius (RE) | 0.0197" |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Edge Effective Length (LE) | 0.386" |
| Depth of Cut Maximum (APMX) | 0.386" |
| Insert Length (INSL) | 0.433" |
| Insert Thickness (S) | 0.137" |
| Insert Width (W1) | 0.264" |
| Maximum Feed per Tooth (fz(max)) | 0.0079 "/tooth |
| Minimum Feed per Tooth (fz(min)) | 0.0039 "/tooth |
| Number of Cutting Edges | 2 |