BBS 12-3-Screw lock boring bars for 11° clearance triangular inserts.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
BBS 12-3
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | BBS |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC3600024 |
| ProductName | BBS 12-3 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Screw lock boring bars for 11° clearance triangular inserts. |
| FamilyShortDesc | Screw Lock Boring Bars for 11° Clearance Triangular Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3600024 |
| Remarks | (1) When used with insert TPG-XL Dmin=Dmin -.046 |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. 60° Triangle 91° Approach | |
| APP1Name | Int. 60° Triangle 91° Approach |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Internal Indexble -Turn Tool |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 1.2125 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 3600024 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 3/4" |
| Coolant Supply Property (CSP) | External |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Functional Width (WF) | 0.4" |
| Master Insert Identification (MIID) | TP.. 3 |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 0.846" |
| Overall Length (OAL) | 10" |
| Rake Angle Axial (GAMP) | 5 Degrees |
| Rake Angle Radial (GAMF) | 0 Degrees |
| Shank Height (H) | 0.71" |