C6 GHDR-4-External grooving turning and parting toolholders, with CAMFIX (ISO 26623-1 standard) exchangeable, tapered shanks.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
C6 GHDR-4
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | C#-GHDR/L |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2891658 |
| ProductName | C6 GHDR-4 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | External grooving turning and parting toolholders, with CAMFIX (ISO 26623-1 standard) exchangeable, tapered shanks. |
| FamilyShortDesc | External Grooving, Turning and Parting Toolholders with CAMFIX Exchangeable Tapered Shanks |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2891658 |
| Remarks | When using GPV and TIP inserts, toolholder must be modified according to insert profile to ensure clearance When using GIVR/L inserts, tool holder's seat needs to be modified To control the clamping torque, use interchangeable key blades and adjustable torque handles (optional), for information, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Ext. Profiling | Parting | Pulley V Grooving | Threading (Ext.) Groove Turn T | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Ext. Profiling |
| APP4Name | Parting |
| APP5Name | Pulley V Grooving |
| APP6Name | Threading (Ext.) Groove Turn T |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 1.3050 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2891658 |
| Connection Diameter Machine Side (DCONMS) | 63 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 10 mm |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 4 mm |
| Functional Width (WF) | 32 mm |
| Overall Length (OAL) | 93 mm |