CGHN 32-6DG-CUT-GRIP double-ended blades for external grooving and turning self-clamped inserts.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
CGHN 32-6DG
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | CGHN-DG |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2800793 |
| ProductName | CGHN 32-6DG |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | CUT-GRIP double-ended blades for external grooving and turning self-clamped inserts. |
| FamilyShortDesc | Double-Ended Blades for External Grooving and Turning Self-Clamped Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2800793 |
| Remarks | DO-GRIP clamping insert is self-retained for long overhang When using TIP inserts, toolholder seat needs to be modified according to insert profile to ensure clearance When using a double-ended insert, grooving depth is limited by the insert When using GIVR/L inserts, tool holder's seat needs to be modified |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Ext. Grooving & Turning | Ext. Profiling | Parting | Threading (Ext.) Groove Turn T | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Ext. Grooving & Turning |
| APP3Name | Ext. Profiling |
| APP4Name | Parting |
| APP5Name | Threading (Ext.) Groove Turn T |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Blades and adapters for Parting & Grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.1780 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2800793 |
| Body Width (WB) | 5.2 mm |
| Body Width_2 (WB_2) | 5.2 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 6.4 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 5.5 mm |
| Number of Pocket (NOP) | 2 |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Shank Height (H) | 32 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 37.03 mm |