CGHN 32-6DGM-Internal single-ended grooving and turning blades using self-clamped inserts.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
CGHN 32-6DGM
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | CGHN 32-DGM |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2800815 |
| ProductName | CGHN 32-6DGM |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Internal single-ended grooving and turning blades using self-clamped inserts. |
| FamilyShortDesc | Internal Grooving and Turning Blades for GHIC...-85 Bars (self-clamping) |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2800815 |
| Remarks | Grooving depth (CDX) varies in conformance with blade's overhang (WFN-WFX and it depends on the bore diameter (D) For grooving capacity, click More Info CGHN 32...DGM can be modified from external double-sided CGHN-DG blades When TIP inserts are used, the seat needs to be modified to ensure clearance When using GIVR/L inserts, tool holder's seat needs to be modified |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Int. Groove & Turn | Int. Grooving | Int. Profiling | Threading (Int.) | |
| APP1Name | Int. Groove & Turn |
| APP2Name | Int. Grooving |
| APP3Name | Int. Profiling |
| APP4Name | Threading (Int.) |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Blades and adapters for Parting & Grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.1050 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2800815 |
| Body Width (WB) | 5.2 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 6.4 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 5.6 mm |
| Minimum Bore Diameter (DMIN) | 93 mm |
| Overall Length (OAL) | 90 mm |
| Shank Height (H) | 32 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 37.03 mm |