DGAD 1.5B-D20-Parting and grooving screw-clamped adapters for DO-GRIP double-ended inserts.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGAD 1.5B-D20
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGAD-B-D |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2399030 |
| ProductName | DGAD 1.5B-D20 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Parting and grooving screw-clamped adapters for DO-GRIP double-ended inserts. |
| FamilyShortDesc | Parting and Grooving Screw-Clamped Adapters for DO-GRIP Double-Ended Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2399030 |
| Remarks | Up to 3 mm depth, without any limitation on the diameter DG..1.0 insert can also be mounted into pocket sizes 2 and 3, in which case the pocket width has to be modified-click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | Do not use DG.. 1.4 on this tool! |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0270 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2399030 |
| Body Width (WB) | 1 mm |
| Body Width_2 (WB_2) | 3.2 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 1.5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 1 mm |
| Overall Height (OAH) | 30.3 mm |
| Overall Length (OAL) | 41 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 30.4 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 20 mm |