DGFH 26-2-Double-ended parting and grooving blades carrying DO-GRIP and HELI-GRIP double-ended inserts. Blades with coolant channels are designated with "C".
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGFH 26-2
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGFH |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2301241 |
| ProductName | DGFH 26-2 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Double-ended parting and grooving blades carrying DO-GRIP and HELI-GRIP double-ended inserts. Blades with coolant channels are designated with "C". |
| FamilyShortDesc | Parting and Grooving Blades with and without Coolant Channels Carrying DO-GRIP and HELI-GRIP Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2301241 |
| Remarks | DG..1.0 insert can be mounted into pocket sizes 2 and 3, in which case the pocket width has to be modified - click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | For CUTDIA 50 mm, use single-ended insert (should be modified by the user) |
| Tool Type | Blades and adapters for Parting & Grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0400 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2301241 |
| Body Width_2 (WB_2) | 1.6 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 2.5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 1.9 mm |
| Functional Length (LF) | 110 mm |
| Number of Pocket (NOP) | 2 |
| Overall Length (OAL) | 110 mm |
| Shank Height (H) | 26 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 31.69 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 39 mm |