DGFHL 26B-2D50-Double- and single-ended, parting and grooving reinforced blades for double-ended DGN inserts.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGFHL 26B-2D50
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGFHR/L-B-D..(R/L) |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2301566 |
| ProductName | DGFHL 26B-2D50 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Double- and single-ended, parting and grooving reinforced blades for double-ended DGN inserts. |
| FamilyShortDesc | Reinforced Type Blades with Screw Clamping |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2301566 |
| Remarks | Insert (double sided) limit is CDX=18 mm, If deeper penetration is required the insert should be changed to a single-ended insert DGNM type. DG..1.0 insert can be mounted into pocket sizes 2 and 3, in which case the pocket width has to be modified. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | For TRAUB machines, model TNC 30, TNM 28, TNS 26/30/42/112, TNA 300, TNK 260 |
| Tool Type | Blades and adapters for Parting & Grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.1620 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2301566 |
| Body Width (WB) | 1.6 mm |
| Body Width_2 (WB_2) | 8 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 18 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 2.5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 1.9 mm |
| Functional Length (LF) | 110 mm |
| Overall Height (OAH) | 33.7 mm |
| Overall Length (OAL) | 110 mm |
| Shank Height (H) | 26 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 50.8 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 50 mm |