DGFHL 26B-2TR-D36R-Double- and single-ended, parting and grooving reinforced blades for double-ended DGN inserts. For Traub and Index machines.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGFHL 26B-2TR-D36R
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGFHL-26B-TR-D |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2399644 |
| ProductName | DGFHL 26B-2TR-D36R |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Double- and single-ended, parting and grooving reinforced blades for double-ended DGN inserts. For Traub and Index machines. |
| FamilyShortDesc | Reinforced Type Blades with Screw Clamping for TRAUB and Index Machines |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2399644 |
| Remarks | Insert limit is Tmax=18 mm. If deeper penetration is required, the insert should be modified into single-ended by the user DG..1.0 insert can be mounted into pocket sizes 2 and 3, in which case the pocket width has to be modified-click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Blades and adapters for Parting & Grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.1550 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2399644 |
| Body Width (WB) | 1.6 mm |
| Body Width_2 (WB_2) | 7.9 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 2.5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 1.9 mm |
| Functional Length (LF) | 110 mm |
| Overall Height (OAH) | 27.9 mm |
| Overall Length (OAL) | 110 mm |
| Shank Height (H) | 26 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 54.5 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 36 mm |