DGFHR 32T41-4-Double and single-ended, parting and grooving reinforced blades carrying DO-GRIP inserts.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGFHR 32T41-4
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGFHR/L |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2301340 |
| ProductName | DGFHR 32T41-4 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Double and single-ended, parting and grooving reinforced blades carrying DO-GRIP inserts. |
| FamilyShortDesc | Parting and Grooving Reinforced Blades Carrying DO-GRIP Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2301340 |
| Remarks | Insert limit is Tmax=18 mm. If deeper penetration is required, the insert should be modified into single-ended by the user. DG..1.0 insert can be mounted into pocket sizes 2 and 3. in which case the pocket width has to be modified-click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Blades and adapters for Parting & Grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.2010 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2301340 |
| Body Width (WB) | 3.4 mm |
| Body Width_2 (WB_2) | 8 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 4 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 4 mm |
| Functional Length (LF) | 110 mm |
| Number of Pocket (NOP) | 1 |
| Overall Length (OAL) | 110 mm |
| Shank Height (H) | 32 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 44.3 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 80 mm |