DGFS 0-17-3-Blades for multi-spindle machines - replacement for HSS and brazed tools, using double-ended inserts.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGFS 0-17-3
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGFS |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2394336 |
| ProductName | DGFS 0-17-3 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Blades for multi-spindle machines - replacement for HSS and brazed tools, using double-ended inserts. |
| FamilyShortDesc | Blades for Multi-Spindle Machines, Replacement for HSS and Brazed Tools |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2394336 |
| Remarks | DG..1.0 insert can be mounted into pocket sizes 2 and 3. in which case the pocket width has to be modified -click on More Info. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | Toolholder assembly E-7,47,102-CL,103-CL,161-A-CL,162-A-CL |
| Tool Type | Blades and adapters for Parting & Grooving |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0530 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2394336 |
| Body Width (WB) | 2.4 mm |
| Body Width_2 (WB_2) | 3.2 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 3.18 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 3 mm |
| Head Length (LH) | 32 mm |
| Overall Length (OAL) | 110 mm |
| Shank Height (H) | 17.4 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 42 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 60 mm |