DGN 0801J-D12 IC1010-Parting & grooving, double-sided insert. First choice for soft materials and stainless steel, parting of tubes, small diameters and thin-walled parts. Cutting edge with positive rake. Low-to-medium feeds. JS-type has a sharp corner.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGN 0801J-D12 IC1010
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGN-J/JS-D |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3431595 |
| ProductName | DGN 0801J-D12 IC1010 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Parting & grooving, double-sided insert. First choice for soft materials and stainless steel, parting of tubes, small diameters and thin-walled parts. Cutting edge with positive rake. Low-to-medium feeds. JS-type has a sharp corner. |
| FamilyShortDesc | Double-Sided Inserts for Parting and Grooving Soft Materials, Parting Tubes, Small Diameters and Thin-Walled Parts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3431595 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN, TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0017 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3431595 |
| Grade | IC1010 |
| Chip Breaker Type | J |
| Corner Radius (RE) | 0.1 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width (CW) | 0.8 mm |
| Cutting Width Tolerance (+/-) (CWTOL) | 0.03 mm |
| Insert Length (INSL) | 11.1 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.06 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.02 mm/rev |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 12 mm |