DGN 2400WP IC1030-Parallel wiper design for improved flatness and surface finish. Low cutting forces. Used at low to medium feed rates. Apply cutting oil for best results. Replaces existing HSS blades.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGN 2400WP IC1030
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGN-WP |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3384581 |
| ProductName | DGN 2400WP IC1030 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Parallel wiper design for improved flatness and surface finish. Low cutting forces. Used at low to medium feed rates. Apply cutting oil for best results. Replaces existing HSS blades. |
| FamilyShortDesc | Double-Sided Parting and Grooving Inserts with a Wiper Design for High Flatness and Surface Finish |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3384581 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0048 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3384581 |
| Grade | IC1030 |
| Corner Radius (RE) | 0.05 mm |
| Corner Radius Tolerance (+/-) (RETOL) | 0.02 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 6 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Neutral |
| Cutting Width (CW) | 2.39 mm |
| Cutting Width Tolerance (+/-) (CWTOL) | 0.02 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.14 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.05 mm/rev |
| Overall Length (OAL) | 20.4 mm |