DGR 2400WP-12D IC1030-Parallel wiper design for improved flatness and surface finish. For best results, apply cutting oil. An improved alternative for HSS blades. Low cutting forces. Used at low-to-medium feeds.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGR 2400WP-12D IC1030
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGR-WP |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3384586 |
| ProductName | DGR 2400WP-12D IC1030 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | Parallel wiper design for improved flatness and surface finish. For best results, apply cutting oil. An improved alternative for HSS blades. Low cutting forces. Used at low-to-medium feeds. |
| FamilyShortDesc | Double-Sided Parting Inserts with a Wiper Design for High Flatness and Surface Finish |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3384586 |
| Remarks | |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Parting | |
| APP1Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN+TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0049 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3384586 |
| Grade | IC1030 |
| Corner Radius (RE) | 0.05 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 6 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Edge Angle Major Right Hand (PSIRR) | 12 Degrees |
| Cutting Width (CW) | 2.39 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.1 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.04 mm/rev |
| Overall Length (OAL) | 20.4 mm |