DGR 4003C-4D IC1010-First choice for the parting bars, hard materials and tough applications. A positive rake, single cavity with nagative land and shoulders, provides extra cutting edge strength. Medium-to-high feeds.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGR 4003C-4D IC1010
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGR/L-C DGRC/LC-C |
| ToolType | Insert |
| Unit | M |
| PackSize | 10 |
| product_code | ISC3384574 |
| ProductName | DGR 4003C-4D IC1010 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242105 |
| FamilyDesc | First choice for the parting bars, hard materials and tough applications. A positive rake, single cavity with nagative land and shoulders, provides extra cutting edge strength. Medium-to-high feeds. |
| FamilyShortDesc | Double-Sided Inserts for Parting Bars, Hard Materials and Tough Applications |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=3384574 |
| Remarks | The feed values for grade IC20 should be decreased by 50%. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Parting | |
| APP1Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Coating | TiAlN, TiN |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Tool Type | Parting & Grooving Inserts |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Applicable Material | | Steel | Stainless Steel | |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.0057 |
| Style | |
| MSDS | 07999 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Carbide |
| ManufacturerNo | 3384574 |
| Grade | IC1010 |
| Corner Radius (RE) | 0.3 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Edge Angle Major Right Hand (PSIRR) | 4 Degrees |
| Cutting Width (CW) | 4 mm |
| Max. Grooving Feed (fg(max)) | 0.2 mm/rev |
| Min. Grooving Feed (fg(min)) | 0.08 mm/rev |
| Overall Length (OAL) | 18.8 mm |