DGTL 19B-2XL-D60-Integral shank reinforced parting and grooving tools for parting up to 2.56" diameters.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGTL 19B-2XL-D60
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGTR/L-XL |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2302851 |
| ProductName | DGTL 19B-2XL-D60 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Integral shank reinforced parting and grooving tools for parting up to 2.56" diameters. |
| FamilyShortDesc | Integral Shank Reinforced Parting and Grooving Tools for Parting Up to 2.56" Diameters |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2302851 |
| Remarks | For insert depth capacity table, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.9502 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2302851 |
| Body Width (WB) | 0.069" |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 1.18" |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Head Length (LH) | 1.7" |
| Overall Length (OAL) | 5.91" |
| Shank Height (H) | 0.752" |
| Shank Width (B) | 0.752" |
| Tool Assembly Length (LTA) | 2.26" |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 2.4" |