DGTL 2009B-1.5T9SH-Integral shank, reinforced parting and grooving short head tools carrying DGN double-ended inserts.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGTL 2009B-1.5T9SH
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGTR/L-B-T-SH |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2301573 |
| ProductName | DGTL 2009B-1.5T9SH |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Integral shank, reinforced parting and grooving short head tools carrying DGN double-ended inserts. |
| FamilyShortDesc | Reinforced Parting and Grooving Short Head Tools Carrying DGN Double-Ended Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2301573 |
| Remarks | Important: 1.4 mm width inserts should be used only on tools for 1.4 mm specific width. |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.1680 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2301573 |
| Body Width (WB) | 1.2 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 9 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 1.5 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 1 mm |
| Head Length (LH) | 19 mm |
| Overall Height (OAH) | 23.7 mm |
| Overall Length (OAL) | 100 mm |
| Shank Height (H) | 20 mm |
| Shank Width (B) | 9 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 29 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 95 mm |