DGTL 9.5B-2D20SH-Parting and grooving short head tools for CNC and Swiss automatics.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGTL 9.5B-2D20SH
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGTR/L-B-D-SH |
| ToolType | Tool |
| Unit | I |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2301528 |
| ProductName | DGTL 9.5B-2D20SH |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Parting and grooving short head tools for CNC and Swiss automatics. |
| FamilyShortDesc | Parting and Grooving Short Head Tools for CNC and Swiss Automatics |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2301528 |
| Remarks | DGN/R/L 1 mm inserts can also be mounted into pocket sizes 2 and 3. For insert depth capacity table and modification instructions for the 2 and 3 holder pockets, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Inch |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.2646 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2301528 |
| Body Width (WB) | 0.063" |
| Cutting Direction (HAND) | Left Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 0.1" |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 0.075" |
| Head Length (LH) | 3/4" |
| Overall Height (OAH) | 0.62" |
| Overall Length (OAL) | 4.7" |
| Shank Height (H) | 3/8" |
| Shank Width (B) | 3/8" |
| Tool Assembly Length (LTA) | 1.14" |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 0.79" |