DGTR 12B-1.4D20-TR12-Integral shank, reinforced parting and grooving tools carrying double-ended DO-GRIP inserts.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGTR 12B-1.4D20-TR12
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGTR/L-B-D-TR |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2396819 |
| ProductName | DGTR 12B-1.4D20-TR12 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Integral shank, reinforced parting and grooving tools carrying double-ended DO-GRIP inserts. |
| FamilyShortDesc | Reinforced Parting and Grooving Tools Carrying Double-Ended DO-GRIP Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2396819 |
| Remarks | Important: 1.4 mm width inserts should be used only on tools for 1.4 mm specific width! For TRAUB machines, model TNL 12/7 |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.1350 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2396819 |
| Body Width (WB) | 1 mm |
| Body Width_2 (WB_2) | 2.3 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 1.4 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 1.4 mm |
| Head Length (LH) | 32.5 mm |
| Overall Height (OAH) | 23.7 mm |
| Overall Length (OAL) | 95 mm |
| Shank Height (H) | 12 mm |
| Shank Width (B) | 12 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 42.5 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 20 mm |