DGTR 16B-3D35-JHP-SL-Parting and grooving tools with high-pressure coolant and a user friendly side clamping mechanism for Swiss-type and automatic machines.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGTR 16B-3D35-JHP-SL
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGTR/L-B-D-JHP-SL |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2393677 |
| ProductName | DGTR 16B-3D35-JHP-SL |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Parting and grooving tools with high-pressure coolant and a user friendly side clamping mechanism for Swiss-type and automatic machines. |
| FamilyShortDesc | Parting and Grooving Side Lock Type Tools with High-Pressure Coolant for CNC and Swiss Automatics |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2393677 |
| Remarks | For insert depth capacity table and modification instructions for the holder pockets, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.3240 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 2 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2393677 |
| Body Width (WB) | 2.4 mm |
| Coolant Entry Thread Size (CNT) | 5/16"-24 UNF |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 3.18 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 3 mm |
| Head Length (LH) | 32 mm |
| Overall Height (OAH) | 26.7 mm |
| Overall Length (OAL) | 120 mm |
| Shank Height (H) | 16 mm |
| Shank Width (B) | 16 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 42.4 mm |
| Work Piece Parting Diameter Maximum (CUTDIA) | 35 mm |