DGTR 16BC-3D35-Integral shank, reinforced (with and without coolant holes) parting and grooving tools for double-ended inserts.
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalni
Opis
DGTR 16BC-3D35
| Podstawowe informacje | |
|---|---|
| FamilyName | DGTR/L-B/BC-D |
| ToolType | Tool |
| Unit | M |
| PackSize | 1 |
| product_code | ISC2301772 |
| ProductName | DGTR 16BC-3D35 |
| COO | Israel |
| UOM | EA |
| UNSPSC | 23242106 |
| FamilyDesc | Integral shank, reinforced (with and without coolant holes) parting and grooving tools for double-ended inserts. |
| FamilyShortDesc | Integral Shank Reinforced Parting and Grooving Tools Especially for DGNC Type of Inserts |
| Link | https://www.Iscar.com/ecat/e.asp?cat=2301772 |
| Remarks | Important: 1.4 mm width inserts should be used only on tools for 1.4 mm specific width tools DGN/R/L 1 mm inserts can also be mounted into pocket sizes 2 and 3. For insert depth capacity table and modification instructions for the 2 and 3 holder pockets, click on More Info |
| FamilyBrand | Iscar |
| BrandName | Iscar |
| Application | | Ext. Grooving | Parting | |
| APP1Name | Ext. Grooving |
| APP2Name | Parting |
| ItemRemark | Tools for inserts with coolant holes for high temperature alloys and stainless steel |
| Tool Type | Parting & Grooving Tools |
| Point Shape | |
| Measurement Type | Metric |
| Thread Standard | |
| Package Weight | 0.3070 |
| Style | |
| MSDS | 07995 |
| LocalField1 | 21 |
| Body Material | Steel |
| ManufacturerNo | 2301772 |
| Body Width (WB) | 2.4 mm |
| Cutting Depth Maximum (CDX) | 16 mm |
| Cutting Direction (HAND) | Right Hand |
| Cutting Width Maximum (CWX) | 3.18 mm |
| Cutting Width Minimum (CWN) | 3 mm |
| Head Length (LH) | 31.1 mm |
| Overall Length (OAL) | 140 mm |
| Shank Height (H) | 16 mm |
| Shank Width (B) | 16 mm |
| Tool Assembly Length (LTA) | 42.9 mm |